Koncert fortepianowy G-dur /Ravel/ 21.06.2024

Zakończenie sezonu artystycznego 2023/2024

Zakończenie sezonu artystycznego 2023/2024

21 czerwca 2024 r. godz. 19:00

Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk

Wydarzenia PFSB

KUP BILET 

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara przygotowała w tym roku huczne zakończenie sezonu. Słupska orkiestra wykona program, w którym każdy meloman powinien odnaleźć coś dla siebie. Pragniemy pożegnać się z Państwem w najlepszym stylu! Na scenie wystąpi jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków – Paweł Kowalski (fortepian), a w roli dyrygenta zaprezentuje się Mirosław Jacek Błaszczyk. Pojawi się Błękitna Rapsodia George’a Gershwina, Mała Suita Claude’a Debussy’ego, Koncert fortepianowy G-dur Maurice’go Ravela oraz suita West Side Story Leonarda Bernsteina. Są to kompozycje, które nie tylko charakteryzują się wysoką wartością artystyczną, ale uznaje się je również za przyjemne w odbiorze i pozostawiają słuchaczy w przyjemnym nastroju, czego szczególnie chcielibyśmy Państwu życzyć w okresie wakacji.

Wystąpią:

Paweł Kowalski – fortepian

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

Program:

Maurice Ravel – Koncert fortepianowy G-dur

Leonard Bernstein – West Side Story

George Gershwin – Błękitna rapsodia

Claude Debussy – Mała Suita

PAWEŁ KOWALSKI

Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków wykonującym ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę od Mozarta i Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego, recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Pianista był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał w Warszawie pod dyrekcją kompozytora.
Paweł Kowalski studiował w Kolonii, w Warszawie oraz w Vancouver – dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego; występował w ponad 40 krajach, we wszystkich polskich filharmoniach oraz w Salle Pleyel w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Tonhalle w Zurychu, Konserwatorium Kólewskim w Brukseli, Conservatori Superior w Palma de Mallorca, Auditorio de Zaragoza, Palau de la Musica w Walencji, Estonia Concert Hall w Tallinie, Narodowej Sali Koncertowej im.Bartoka w Budapeszcie, Filharmonii George Enescu w Bukareszcie, Salon Dorado w Buenos Aires oraz z Orquesta Sinfonica de Chile w Santiago; brał udział w festiwalach: BBC Polish Season w Londynie, Europalia International Arts Festival w Brukseli, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Festiwal Wiosenny w Budapeszcie, Izmir Festival, Moravsky podzim, Concentus Moraviae, Festiwalach Mozartowskich w Warszawie i Gdańsku, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Bydgoskim Festiwalu Muzycznym, Kwartet Śląski i Jego Goście i innych; koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcja Yehudi Menuhina, orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo, Zagrzebiu, Katowicach i Warszawie; dokonał nagrań radiowych w wielu krajach Europy oraz nagrał płyty z utworami Chopina, Beethovena, Brahmsa, Zarębskiego i Panufnika. W ciągu ostatnich sezonów pianista wykonywał m.in. koncerty fortepianowe Mozarta z Reinhardem Goebelem, Fantazję chóralną op. 80 Beethovena, parię solową fortepianu w poemacie Prometeusz oraz Koncert fortepianowy fis moll Aleksandra Skriabina, recitale na Festiwalach Chopinowskiech w Dusznikach, Antoninie, Paryżu, Genewie, w Filharmonii w Luksemburgu, na Festiwalu im Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, na Festiwalu KONEX w Buenos Aires ( nagroda Stwoarzyszenia Argentyńskich Krytyków Muzycznych 2019), w Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, w Valldemosie na Majorce, w Ottawie, Bogocie, Limie, Ankarze.. Koncert Warszawski Addinsella, Koncert fortepianowy Paderewskiego z Orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu z okazji 100-lecia Niepodległości pod dyr. Gabriela Chmury, Koncert fortepianowy f moll Chopina z Narodową Orkiestrą Radiową w Bukareszcie, Koncert fortepianowy G dur Ravela z Orquesta Sinfonica de Tenerife, Symfonię Koncertującą Karola Szymanowskiego na koncercie finałowym Festiwalu Pianistyki Polskiej, I Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara z NOSPR pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, Błękitną Rapsodię Gershwina z Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz koncerty fortepianowe Gershwina, Lutosławskiego, Mozarta, Beethovena i Ravela z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. Paweł Kowalski zasiadał w jutry 6 konkursów pianistycznych; komentuje Konkurs Chopinowski dla TVP Kultura oraz Bundesligę dla platformy Viaplay Sport; ozdnaczony Srebrnym Medalem Zasłużony kulturze – Gloria Artis.

… w p. Kowalskim znalazłem świetnego wykonawcę mego koncertu. Jest on wybitnie utalentowanym pianistą i wysoce inteligentnym muzykiem…” Witold Lutosławski

Panu Pawłowi Kowalskiemu z wdzięcznością za piękne i tak bardzo „moje” wykonanie tego Koncertu…” Wojciech Kilar

Jestem pod silnym wrażeniem jego gry, która charakteryzuje się wielką muzykalnością, wrażliwością i doskonałością techniczną” Andrzej Panufnik

Autor zdjęcia Pawła Kowalskiego: Andrzej Świetlik