BIO

 Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków wykonującym ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę, recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. 

 Pianista był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który wykonał w Warszawie pod dyrekcją kompozytora.

 Paweł Kowalski studiował w Kolonii, Warszawie i w Vancouver dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego; występował w 40 krajach na 4 kontynentach, we wszystkich polskich filharmoniach, w Salle Pleyel w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Tonhalle w Zurychu, Konserwatorium Kólewskim w Brukseli, Conservatori Superior w Palma de Mallorca, Auditorio Mozart w Saragossie, Palau de la Musica w Walencji, Estonia Concert Hall w Tallinie, Narodowej Sali Koncertowej im. Bartoka w Budapeszcie, Filharmonii George Enescu w Bukareszcie, Casa de la Cultura w Buenos Aires oraz z Orquesta Sinfonica de Chile  w Santiago.

„… w p. Kowalskim znalazłem świetnego wykonawcę mego koncertu. Jest on wybitnie utalentowanym pianistą i wysoce inteligentnym muzykiem…”  

Witold Lutosławski

  Pianista brał udział w festiwalach BBC Polish Season w Londynie, Europalia w Brukseli, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Festiwal Wiosenny w Budapeszcie, Izmir Festival, Moravsky podzim, Concentus Moraviae, w Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Warszawie, Paryżu, Genewie, Dusznikach Zdroju, Antoninie, Mariańskich Łaźniach i Gaming, Festiwalach Mozartowskich w Warszawie i Gdańsku, w Warszawskiej Jesieni, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Kwartet Śląsku i Jego goście i innych.

 Paweł Kowalski koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcja Yehudi Menuhina, z NOSPR, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo i Zagrzebiu oraz z orkiestrami filharmonicznymi w Europie; dokonał nagrań oraz nagrał płyty z utworami Chopina, Beethovena, Brahmsa, Zarębskiego i Panufnika; był jurorem sześciu międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz komentował dla TVP Kultura  Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 2015 i 2021

     W ciągu ostatnich sezonów pianista wykonywał m.in. koncerty fortepianowe Mozarta z Reinhardem Goebelem, Fantazję chóralną op. 80 Beethovena, partię solową fortepianu w poemacie Prometeusz oraz Koncert fortepianowy fis moll Skriabina, recitale w Filharmonii w Luksemburgu, na Festiwalu Muzyki Klasycznej KONEX w Buenos Aires, w Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, w Valldemosie na Majorce, w Ottawie, Bogocie, Limie, Ankarze, Koncert Warszawski Addinsella, Koncert fortepianowy Paderewskiego z okazji 100-lecia Niepodległości w Teatrze Wielkim w Poznaniu pod dyrekcją Gabriela Chmury, Koncert fortepianowy f moll Chopina z Narodową Orkiestrą Radiową w Bukareszcie, Koncert fortepianowy G dur Ravela z Orquesta Sinfonica de Tenerife, Symfonię Koncertującą Szymanowskiego na koncercie finałowym Festiwalu Pianistyki Polskiej, I Koncert fortepianowy Kilara z NOSPR pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka oraz Błękitną Rapsodię Gershwina z Orkiestrą Filharmonii Narodowej; koncertował z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus wykonując koncerty Gershwina, Lutosławskiego, Mozarta i Ravela w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz 1 Koncert Beethovena na inauguruję XII Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach. 

Paweł Kowalski został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„Panu Pawłowi Kowalskiemu z wdzięcznością za piękne i tak bardzo „moje” wykonanie tego Koncertu…”  Wojciech Kilar

„Jestem pod silnym wrażeniem jego gry, która charakteryzuje się wielką muzykalnością, wrażliwością i doskonałością techniczną”  Andrzej Panufnik

3.Do pobrania_fot. Bartosz Szustakowski